kismi-desarj-test-cihazi-tda.jpg
az-tech-muhendislik-1.jpg
TDAcompact Taşınabilir Kısmi Deşarj Analiz Cihazı

Kategori: PD Kısmi Deşarj Tespit Cihazları

TDAcompact bir taşınabilir kapasite ve dielektrik(yalıtkan) kayıp analizörüdür.


TDAcompact bir taşınabilir kapasite ve dielektrik(yalıtkan) kayıp analizörüdür. Cihazın yoğunlukla kullanıldığı alan, döner makinelerin epoksi-mika yalıtım analizleridir. Bunun dışında cihaz yağ-kağıtlı izolasyon sistemleri ve özellikle kütlesi emprenye edilmiş kablolar için kullanılabilir.
 
Dağılma faktörünü analiz etmek bir izolasyon sisteminin durumunu görmek için en bilinen yöntemdir. Kısmi deşarj analizi deşarja sebep olan özel faktörleri analiz ederken, dağılma faktörü analizi izolasyon sisteminin genel sağlığını analiz etmektedir. Bundan dolayı dağılma faktörü ölçüm uygulamaları kısmi deşarja karşı nispeten daha kararlı olan izolasyon sistemlerine yoğunlaşır.
 
En çok göze çarpan, döner makinelerdeki epoksi-mika izolasyon ömrünün dağılma faktörü analiziyle tespit edilmesidir. Özellikle bobindeki nem oranı, yüzeyi aşındıran istenmeyen elementler ve yanlış reçine polarizasyon kayıpları dağılma faktörü analizi neticesinde saptanabilir. Bu yüzden dağılma faktörü analizi kısmi deşarj testine iyi bir tamamlayıcıdır.
 
Çalışma prensipleri
 
TDAcompact eş zamanlı olarak test altındaki cihazın çektiği akımı ve referans kondansatörünün çektiği akımı örnekler,  bunu takiben iki akım değerlendirir ve kapasitans, dağılma faktörü ve yüksek gerilim seviyesini hesaplar. Cihaz bu sonuçları sürekli yeniler ve ekranda gösterir. Bu nedenle cihaz ne Schering köprüsü ne de ekrandaki değerlerin yenilenme süresi uzun olan köprü tip analizörler gibi herhangi bir kullanıcı yardımına ihtiyaç duymaz.
Basit dağılma faktörü ölçüm değeri  dür, bu da döner makinelerin testiyle beraber kütle emprenye edilmiş kabloların testi için gerek duyulan ihtiyaçları karşılar.
 
Tek başına çalışan cihaz
 
TDAcompact tek başına çalışmak için tasarlanmıştır. İki akımı ölçmek için en basit TDAcompact, içinde yerleşik şönt kondansatörü ve buna bağlı bir harici şönt bulunan standart kondansatöre  sahiptir. Opsiyonel olarak cihaz için şönt kondansatörler tedarik edilebilir. Ölçün frekansı 20 ve 500 Hz arasında değişebilir ya da 0.1 Hz(VLF)’e sabitlenebilir. İsteğe göre POWER DIAGNOSTIX yüksek gerilim trafosu içeren dağılım faktörü ölçüm cihazı sağlayabilir.
 
Modüler Konsept
 
Tek başına çalışan saha uygulamalarının yanında TDAcompact büyük otomatik test sistemlerinin bir parçası olarak kullanılabilir. Hvpilot programı kullanılarak cihaz önceden programlanmış test frekanslarını okuyabilir. Dağılma faktörü ölçümlerinin dışında kısmi deşarj ölçümleri ve kademe testi içeren otomatik test sistemlerinde de kullanılabilir.
 
 
 
 

ÜRÜN FOTOĞRAFLARI