kismi-desarj-test-cihazi-aia.jpg
az-tech-muhendislik-0.jpg
AIAcompact Taşınabilir Kısmi Deşarj Cihazı

Kategori: PD Kısmi Deşarj Tespit Cihazları

AIAcompact gaz yalıtımlı şalt (GIS) tesislerinde, transformatörler ve kablo araçlarında elektriksel ve akustik kısmi deşarj ölçümleri için kullanılan taşınabilir bir cihazdır.


AIAcompact gaz yalıtımlı şalt (GIS) tesislerinde, transformatörler ve kablo araçlarında elektriksel ve akustik kısmi deşarj ölçümleri için kullanılan taşınabilir bir cihazdır. Cihaz 3 saate kadar bağımsız uygulamalar için batarya paketi içerir, piezoelektrik akustik sensörlere adapte edilebilir ve çok yönlü sensör tesisatlarına uygulanabilir. Ayrıca, AIAcompact harici UHF sensorlerindeki kısmi deşarj ölçümlerine de izin verir.
 
Akustik kısmi deşarj ölçümleri kolaylıkla gaz yalıtımlı şalt sahalarında ve diğer yüksek gerilim araçlarına uygulamayı bölmeden uygulanabilir. Bunun gibi online ölçümler, gelecekte arıza ve sistem hatalarına sebebiyet verebilecek yalıtım sistemindeki dahili kusurları saptamada yardımcı olur.
 
Akustik kısmi deşarj ölçümleri sensörün bulunduğu kısmi deşarj üreten alanın akustik temas noktasına yakın olmasına bağlıdır. Kısmi deşarj aktivitelerinin büyük bölümü gaz yalıtımlı şalt tesislerinde iyi bir temas sağlandığından dolayı iyi bir duyarlılıkla saptanabilir. Bu nedenle keskin noktalardan ve konilerden oluşan kısmi deşarjlar ve delaminasyondan oluşan kısmi deşarj aktivitelerine duyarlılığı konvensiyonel elektrik saptama standartları olan IEC60270 standartlarıyla karşılaştırılabilir. Sekme ve atlama parçacıkları olarak bilinen bazı arızalar için akustik saptama en uygun yöntemdir.


SCOPE
Scope modunda, AIAcompact kararlı faz kısmi deşarj sinyalini veya şablonunu gösterir. Görüntüyü dondurma opisyonuyla saptanmış şablonun daha sonraki değerlendirmeler için ekran görüntüsünü kaydetmeye yarar.
 
 
METER
Meter modu saptanmış aktivitenin türetilmiş içeriklerini 4 çizgili grafiksel bir görünüm ile izlemeyi sağlar. Grafik, RMS ve en yüksek kısmi deşarj seviyesini  50Hz ve 100 Hz bileşenleri ile beraber gösterir. Cihaz otomatik olarak şebeke frekansına senkronize olur.
 
TİME
TIME modunda, AIAcompact, kısmi deşarj tarafından tetiklenen 5 yada 10 AC döngüyü gösterir. Bu yüzden bu mod peş peşe oluşan kısmi deşarj aktivitelerinin bir şablonunu gösterir.
 
Seçenekler:

  • AIAcompact Software. Bütün elde edilmiş sinyaller ve şablonlar USB arayüzü sayesinde bilgisayar ortamına aktarılabilir
  • MUX. 4 yada 12 kanallı multiplekser ile voltaj sinyali ile kısmi deşarj sinyalini ayırır
  • 57kB Modem. Kullanılan analog modem sayesinde telefon hattına erişim sağlanır

ÜRÜN FOTOĞRAFLARI